Volg ons: facebook instagram linkedin youtube     lettergrootte: printen

Slikken


Bij MS komen geregeld problemen voor met eten of drinken. Kauwen en slikken is niet altijd meer vanzelfsprekend. Er zijn tal van spieren betrokken bij het slikken, die erg goed moeten samenwerken. Bij MS kan dit veranderen ten gevolge van o.a. spierzwakte of verminderde coördinatie van de spieren. 

Door o.a. spierzwakte of verminderde coördinatie van de spieren kunt u klachten ervaren zoals:

  • Verslikken
  • Voeding die achterblijft in de mond
  • Voeding die in de keel blijft hangen
  • Langer bezig zijn met de maaltijd
  • Moeite hebben met doorslikken
  • Eten is vermoeiend
  • Bij warmte nemen problemen toe
  • Moeite met bepaalde voedingsmiddelen

Bij problemen met eten en/of drinken is het zinvol om de logopedist in te schakelen. Deze kan u helpen om de kauw- en slikfunctie in kaart te brengen en eventueel een behandeling te starten en/of advies te geven.

Door middel van endoscopisch slikonderzoek (FEES) kan er via een cameraatje in de keel worden gekeken naar de slikfunctie. Zo wordt precies in beeld gebracht hoe het slikken van vloeibare en vaste voeding verloopt. Er wordt o.a. gekeken naar de functies van de tong- en keelspieren, of eten en drinken veilig verloopt en of er aanpassingen mogelijk zijn die een positieve invloed hebben op het slikken.

Wanneer er n.a.v. FEES slikproblemen worden geconstateerd bestaat de mogelijkheid, afhankelijk van de aard van het probleem, om met een specifieke therapiemethode de slikfunctie te behandelen: neuromusculaire elektrostimulatie (NMES). De ‘slikspieren’ krijgen een stroomimpuls door middel van elektroden met als doel dat de spieren versterkt worden, waardoor het slikken makkelijker of veiliger verloopt.



Website ontwikkeling en ontwerp Designs [marketing & media concepts]
© Nieuw Unicum 2023 - alle rechten voorbehouden